آریا زمین

پایگاه داده های گردشگری ایران

Arya logo
Arya
جاذبه های توریستی مازندرانروستاهای ایراندیدنیهای مازندراندیدنیهای آملروستای فیلبنددیدنیهای بابلقله حصین بنکوهپیمایی در مازندرانروستاهای مازندرانکوهنوردی در مازندران روستای فلبند

فیلبند روستایی بر فراز ابرهای مازندران که به بام شرقی این استان معروف است و یکی از زیبا ترین روستاهای مناطق جنوبی بابل و آمل به شمار می رود.

روستای فیلبند

روستایی است از توابع بخش بندپی غربی شهرستان بابل در استان مازندران که در ارتفاع حدود ۲۳۰۰متری از سطح دریا واقع شده است. فیلبند آخرین روستای منطقه چلاو می باشد که راه دسترسی ماشین رو به آن وجود دارد. فیلبند که به بام شرقی مازندران معروف شده در واقع یک پنت هاوس تماشایی است که همچون برج دیده بانی مناطق وسیعی را زیر دید خود دارد.


نام این ییلاق در اصل فلبند است. فل در گویش مازندرانی به معنای خستگی و بند هم به معنای بندآمدن و نتوانستن است. علت این نام گذاری به دلیل ارتفاع بالای این ییلاق و کمرگاه های تندی است که عبور از آن را دشوار می کرد.

در فصل بهار و پاییز در یک نیم روز ممکن است همه پدیده های جوی از قبیل ابر و مه و باران و برف و تگرگ و رگبار و ناگهان رنگین کمان و هوای صاف و آفتابی را بدون لکه ابری مشاهده کنی تنوع هوا زیبایی های طبیعت ، مناظر و چشم اندازهای اعجاب انگیز ودلفریبش فقط در فیلبند می توان مشاهد کرد. فیلبند در تابستان ها بیش از هزار ودویست خانوار جمعیت دارد. و در زمستان بطور کلی خالی از سکنه است زیرا شدت سوز وسرما و برف امکان زندگی را غیر ممکن می سازد و در سال قریب ۷ ماه پوشیده از برف است .

فیلبند دو تکیه دارد که درون تکیه مسافرخانه ای هم ساخته شده که می تواند محل استراحت گردشگران در بهار و تابستان باشد. خانه های روستا اغلب توسط چوب های قطور و شیروانی های رنگارنگ مسقف شده اند. سقف شماری از خانه ها نیز با سفال پوشیده شده است.

کوهپیمایی در حصین بن

قله حصین بن از قله های مورد علاقه گروه های کوهنوردی است که مسیر آن از فیلبند و سنگچال می گذرد. ارتفاع قله 3175 متر از سطح دریا است. در مسیر صعود از روستا های گنگرج کلا، سنگچال و فیلبند عبور خواهید کرد. در شرق حصین بن، کوهستان یخچال پشت قرار دارد، امامزاده قاسم هم در غرب و قله میشینه در جنوب آن قرار دارد. مسیر طی شده از فیلبند تا نوک قله بصورت رفت و برگشت حدود 20 کیلومتر است.

بقعه سفیدرنگ امامزاده قاسم در ارتفاع 2500 متری دارای یک دالان است که توسط سایبانی فلزی و شیروانی حفاظت می شود و در نزدیکی آن دو گودال نسبتا بزرگ به طرز عجیبی در کنار یکدیگر واقع شده اند که به عقیده عده ای محل برخورد دو شهاب سنگ عظیم هستند. عده ای نیز نام رستم چال بر آن نهاده اند و افسانه ای ساخته اند که این چاله ها محل زانو زدن رستم است که از آب دریا نوشیده است. از کنار این بقعه مرتفع می توان به جنگل زیبای الیمستان و چشمه های گوارایی چون لهاش و نرو نیز راهیابی کرد.

بدون شک منطقه چلاو و روستای فیلبند از زیباییهای طبیعت مازندران و از جاذبه های گردشگری این استان است که سالانه پذیرای تعداد بیشماری گردشگر و کوهنورد میباشد. مسیر دسترسی به آن از جاده هراز، 25 کیلومتری جنوب آمل به سمت شرق و به سمت سنگچال جدا می شود. طول جاده فرعی تا سنگچال 18 کیلومتر و فاصله پرشیب سنگچال تا فیلبند نیز حدود 5 کیلومتر است.


به دلیل راه اندازی وبسایت جدید آریا زمین در آدرس AryaZamyn.com ارسال نظر در این وبسایت غیرفعال شده است. لطفا در صورت تمایل از وبسایت جدید بازدید بفرمایید.

عسل ARYA

با درود نوشتید از طریق کوه میشه به الیمستان رفت، میشه لطفا دقیقتر بگید چطور میشه؟ کوهنوردیش چقدر سنگینه؟ چقدر زمان میبره؟ ممنون

داریوش_اهل بابل ARYA

دوست عزیز، فیلبند تو منطقه چلاو نیست! تو دهستان خشرود بابل هست!!! نه چلاو آمل!!! لطفا اصلاح کن متن رو از بابل راه دسترسی ماشین رو آسفالته برای این روستا درحال ساخته ولـــــی مسیر آمل (هراز-چلاو و سنگچال) در حال حاضر خیلی راحت تره

4 ماه قبل مدیر سایت در پاسخ داریوش_اهل بابل نوشت:

روستایی است از توابع بخش بندپی غربی شهرستان بابل در استان مازندران که در ارتفاع حدود ۲۳۰۰متری از سطح دریا واقع شده است. -با تشکر از شما. پاینده باشید.

koosha ARYA

avakhere esfand mshe be filband raft rah doroste ?? ta ghesmate mortafa

6 ماه قبل مدیر سایت در پاسخ koosha نوشت:

درود بر شما. بستگی به شرایط آب و هوایی داره. گاهی حتی تا اواخر فروردین هم بارش برف داره. اما امسال فکر کنم بشه.

مهدی ARYA

سلام تاخود روستای فیلبند یا همان روستای ابر آسفالت

7 ماه قبل مدیر سایت در پاسخ مهدی نوشت:

تا نزدیکی های روستا آسفالت شده و جاده ی خوبی داره.

مهدی ARYA

دوست عزیز روستای فیلبند متعلق به شهرستان بابـــل هست!!! شهرستان بابل_بخش: بندپی غربی_دهستان: خشرود_روستا: فیلبند این روستا در جنوب غربی شهرستان بابل در فاصله ۸۱ کیلومتری شهرستان بابل هست. چلاو برای آمل هست!! و فیلبند برای بابل! فیلبند در منطقه چلاو قرار نداره و در منطه خشرود هست! نکته دوم هم این است که اولین مسیر آن از بابل هست و آلان آن مسیر آسفالت شده است_بابل_جاده حبیبی_از راه جاده بندپی (شرقی یا غربی) که وصل میشه به گلوگاه بندپی از آنجا به فروزجاه و بعد شیخ موسی و در آخر به فیلبند میرسه

8 ماه قبل مدیر سایت در پاسخ مهدی نوشت:

با تشکر از همکاری و اطلاع رسانی شما؛ حتما بررسی خواهد شد. پاینده باشید. * دوست عزیز اطلاعات داده شده صحیح هست و چیز نادرستی درباره فیلبند گفته نشده. از نظر مسیر هم مسیر داده شده کاملا درست هست و بعلاوه اون، مسیری که شما هم پیشنهاد دادین صحیح هست. بستگی به گردشگران گرامی داره که از کدوم مسیر براشون نزدیکتر و راحت تر باشه. اما مسیر ارایه شده توسط شما هم حتما در بخش فیلبند اضافه خواهد شد. بار دیگر از شما تشکر میکنیم که با همراهی کردید. پایدار باشید.

مینا شهنی ARYA

سلام شما جایی رو تو فیلبند برای اجاره ی اتاق یا سفارش غذا سراغ دارید؟

سال گذشته مدیر سایت در پاسخ مینا شهنی نوشت:

سلام. تا اونجایی که من اطلاع دارم از تکیه محل میشه برای اقامت استفاده کرد. برای سفارش غذا جایی به عنوان رستوران یا آشپزخانه نیست اما میتونید از سوپرمارکت و نانوایی هم در فیلبند و هم در سنگچال که کمی قبل از فیلبند قرار داره استفاده کنید.

امیر ARYA

salam mishe tozihh bedid che jori mishe raft va to in fasl ham gashangeee

سال گذشته مدیر سایت در پاسخ امیر نوشت:

سلام دوست عزیز برای رفتن به فیلبند اگر از تهران حرکت کنید به سمت آمل ( از جاده هراز ) 25 کیلومتر مانده به آمل در سمت راست یه راه فرعی وجود داره ( پل منگل ) ، وارد فرعی که شدید از چند تا روستای ییلاقی زیبا باید بگذرید مثل چلاو ، زرخونی و سنگچال . فیلبند آخرین روستا هست که بعد از سنگچال قرار داره. مسافت پل منگل تا فیلبند حدود 23 کیلومتر میشه. فیلبند در هر فصلی زیبایی خاص خودش رو داره. پیشنهاد میکنم حتما امتحان کنید. موفق باشید