آریا زمین

پایگاه داده های گردشگری ایران

Arya logo
Arya
مکانهای دیدنی آذربایجان شرقیجنگل ارسبارانعکس جنگل ارسبارانموزه عرفان ایرانجشن برداشت سماقپارک ملی ارسبارانکمپ های توریستی ارسبارانگردشگران داخلی و خارجیمکانهای دیدنی ایران قره داغ قراجه داغ آرازبار ارسبار

جنگل ارسباران ناحیه کوهستانی و جنگلی است در شمال استان آذربایجان شرقی. جنگل های ارسباران بهشت گمشده آذربایجان شرقی که هر انسانی را شیفته خود میکند.

جنگل ارسباران

جنگل ارسباران در دل طبیعت بکر و دست نخورده استان آذربایجان شرقی قرار دارد. جنگل ارسباران با وسعت بیش از ۷۰ هزار هکتار سرزمین پهناوری است که از شمال به رود ارس و از مشرق به مشگین شهر و مغان و از جنوب به سراب و اوجان و از مغرب به مرند و تبریز محدود است و شهرستان اهر را در بر می گیرد. بدون شک جنگل ارسباران از مکانهای دیدنی و تفریحی آذربایجان شرقی و همچنین ایران است.


ارسبار یا آرازبار و قره داغ یا قراچه داغ نامهایی بودند که جنگل ارسباران در دورانهای مختلف به آنها معروف بوده است.

از ویژگی های منطقه ارسباران شامل کوههای بلند و درختان گوناگون است که نگاه هر‎ ‎بیننده ای را مجذوب و حیران خویش می سازد و همچنین زیست گاه حیواناتی از جمله: خرس قهوه ای، خوک‎ ‎وحشی، روباه، شغال، گرگ، سیاه گوش و‎.... ، ‏ ‎پرندگانی از قبیل :کبک، کبک چیل، جی جاق، کلاغ نوک قرمز‎ ‎و‎ ‎پرندگان شکاری چون عقاب طلایی، شاهین و ... همچنین از لحظ پوشش گیاهی دارای گونه های‎ ‎مختلف گیاهی منحصر به فرد سرخدار، ممرز، بلوط، فندق، گردو و سماق و‏‎ ‎‏ غیره می باشد‏‎ که گاه ‎از نظر تنوع در جهان بی نظیر است.


جنگل های ارسباران با طبیعت زیبا و چشم اندازهای دلنشین و وجود اماکن و ابنیه تاریخی ، توان بالقوه بالایی برای جذب گردشگر دارد. از جمله آثار تاریخی این منطقه می توان به قلعه بابک، قلعه پشتو، قلعه جوشین، دژ قهقهه، بقعه شیخ شهاب الدین و بازار اهر اشاره کرد.

قلعه بابک

قلعه بابک دژ و مقر سردار تاریخی ایران، بابک خرمدین بوده است. قلعه بابک در نزدیکی شهر کلیبر در شمال شرق استان آذربایجان شرقی قرار دارد.

قلعه پشتو

قلعه پشتو یکی از باارزش ترین و جالب ترین آثار تاریخی بخش هوراند از شهرستان کلیبر، قلعه پشتو یا پشتاب است که بر بلندترین کوه بین روستاهای پشتاب و کوجان قرار گرفته است. از قلعه پشتو که شبیه قلعه بابک و شاید همزمان با آن بوده است به هنگام نبرد با اعراب حاکم بر منطقه استفاده نظامی می شده است.

قلعه جوشین

قلعه جوشین یکی از قلعه های تاریخی شهرستان ورزقان است. این قلعه در ۲۶ کیلومتری غرب ورزقان و ۶ کیلومتری روستای جوشین در یک منطقه کوهستانی سخت گذر در بالای یک کوه مرتفع قرار گرفته است.

دژ قهقهه

دژ قهقهه در ۸۵ کیلومتری شمال شرقی شهرستان مشکین شهر در استان اردبیل قرار دارد. این دژ به دلیل این که محل زندانی شدن افراد سیاسی مهمی مانند شاهزادگان صفوی در زمان گذشته بوده است، در تاریخ شهرت بسیاری دارد.

بقعه شیخ شهاب الدین اهری

بقعه شیخ شهاب الدین اهری در شهر اهر در استان آذربایجان شرقی، محل خانقاه و مقبره شیخ شهاب الدین اهری می باشد. این مجموعه شامل ساختمان های خود خانقاه، مسجد، ایوانی بلند، مناره ها، و تعدادی غرفه است. این خانقاه از سال ۱۳۷۴ به موزه ادب و عرفان تبدیل شده است که تنها موزه عرفان در ایران است.

بازار اهر

بازار اهر از شاخه های مختلفی تشکیل یافته و دارای ۴ بخش اصلی به نام های بازار جعفرقلی خان، بازار کفاشان، بازار نصیربیگ و راسته بازار است. این بازار در زمان رشیدالملک، حکمران وقت ارسباران مرمت شده است.

قصر آیینه لو

قصر آیینه لو در ته یکی از دره ها در روستای آیینه لو قرار دارد. این قصر به ثروتمند معروف ارمنی دوران قاجاریه (طومانیاس) بوده است. بنای نیمه سالم و باقی مانده این عمارت که در جهت شمال جنوب ساخته شده است در حدود ۱۲*۲۰ متر می باشد که قسمت جنوبی آن از در اصلی تا جنوب ۵/۶ متر می باشد این ساختمان ۳ طبقه یعنی (قسمت جنوبی) سه طبقه ولی بقیه ساختمان ها ۲ طبقه می باشد.

قلعه آوارسین

قلعه آوارسین که در نزدیکی روستای آوارسین از توابع بخش خداآفرین شهرستان کلیبر واقع شده است.

حمام کردشت

حمام کردشت یکی از آثار تاریخی روستای کردشت در بخش مرکزی شهرستان جلفا می باشد. این بنا سالانه پذیرای هزاران نفر از گردشگران داخلی و خارجی است. قدمت این بنا به اواسط دوره صفویه و زمان سلطنت شاه عباس صفوی می رسد.

جنگلهای سماق در بخش هوراند اهر، از سرمایه های ارزشمند طبیعی منطقه ارسباران به شمار می رود که در سطح وسیعی از این منطقه می رویند. هرساله در اواخر تابستان و اوایل پاییز میوه های سماق بر درختان جنگلی می رسند و اهالی روستاهای اطراف طی جشنی به نام جشن برداشت سماق میوه رسیده درختچه را می چینند و پس از چیدن و خشک کردن، سماق آنها را آسیاب کرده و علاوه بر مصرف خوراکی و دارویی در رنگرزی نیز استفاده می کنند.‏

جنگل های ارسباران صرف نظر از جاذبه های شکارگاهی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به دلیل وجود گونه های گیاهی و جانوری کمیاب، چشم اندازهای بکر و وسیع و شکنندگی و آسیب پذیری بالای خود در سال های ‪ ۱۳۵۰‬و ‪ ۱۳۵۲‬شمسی ابتدا به عنوان منطقه ممنوعه و سپس منطقه حفاظت شده تحت حفاظت و نظارت اعلام شده و سرانجام به پارک ملی ارسباران ارتقا یافت. در پارک ملی ارسباران ‪ ۲۲۰‬گونه پرنده، ۳۸‪‬ گونه خزنده، پنج گونه دوزیست، ‪ ۴۸‬گونه پستاندار و ‪ ۲۲‬گونه ماهی شناخته شده است.


کمپ های توریستی ارسباران

از جمله مکان های مناسب در جنگل های ارسباران جهت استراحت و اسکان می توان به قلعه درسی، مکیدی درسی، آینالو در کلیبر و چیچکلو در ورزقان اشاره کرد.سلام پروانه هستم از اصفهان ARYA

ارسباران را اواخر خرداد 1393 دیدم به اتفاق یک تور 25 نفره از اصفهان عازم شدیم میشه اسم این منطقه را گذاشت بهشت دوم یا بهشت پنهان

2 هفته قبل مدیر سایت در پاسخ سلام پروانه هستم از اصفهان نوشت:

سلام دوست عزیز؛ از اینکه تجربه خودتون رو با ما در میون میذارید خوشحالیم. پاینده باشید.

محمود فرزادی ARYA

اگر نقشه ای از منطقه هم ارایه می شد خیلی خوب بود.

2 هفته قبل مدیر سایت در پاسخ محمود فرزادی نوشت:

با سلام و تشکر؛ پیشنهاد شما بررسی خواهد شد.

عابدی ARYA

نظر اینکه کل جاهای دیدنی و تفریهیهای استان با ادرسهای مربوط ذکر شود تا مسافرین راحت دسترسی پیدا کنند با تشکر از مسعولین مربوطه .

فردین نامی هومان ARYA

سلام چی شد؟ نرفتید هومان؟

بهناز محیطی ARYA

سلام . وقت شما بخوشی. من هفته آینده در تبریز هستم البته فقط 3 روز- بدون وسیه نقلیه- با چه وسیله ای و چطور خودم و خانواده ام رو به ارسباران برسونم . آیا در یک روز از صبح تا عصر برای دیدن این منطقه کفایت میکنه و البته وقت بیشتر ندارم. ممنون

فردین نامی هومان ARYA

با سلام و خسته نباشید به نظر من ارسباران قطعه ای از بهشت است که خداوند تنها وتنها به مردم قره داغ اعطا کرده است از شما خواهش میکنم از روستای هومان واقع در آدرس جانانلو-سه راه حیدرکانلوو قاقالو بالاتر از روستای قاقالورفته و از طبیعت بینظیر این روستا دیدن فرمایید و چند عکس از آن را درسایت برای بازدید کنندگان به نمایش بگذارید تشکر

5 ماه قبل مدیر سایت در پاسخ فردین نامی هومان نوشت:

درود بر شما دوست گرامی. و سپاس از همراهیتون. به آگاهیتون میرسونیم که نسخه جدید و بسیار پیشرفته تر آریا زمین به زودی (حداکثر تا پایان فروردین ۹۳ - یعنی کمتر از دو ماه دیگر) راه اندازی میشه که یکی از امکاناتش اینه که به شما کاربران عزیز این امکان رو میده که شهر یا روستای خودتون رو، به نام خودتون معرفی کنید و مطالب و عکس های مرتبط با اونها رو توی سایت منتشر کنید. از شما دوست عزیز خواهشمندیم ظرف چند هفته آینده با ما همراه باشید. با احترام فراوان.