آریا زمین

پایگاه داده های گردشگری ایران

Arya logo
Arya
جاذبه های توریستی همدانجاذبه های گردشگری همدانمکان های دیدنی همدانمکان های تفریحی همدانمکان های باستانی همدانشیر سنگیمکان های باستانی ایرانمجسمه شیر سنگی

مجسمه شیر سنگی همدان از یادمانهای تاریخ ایران باستان یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری این شهر است.

شیر سنگی همدان

مجسمه شیر سنگی از یادمان های تاریخ باستان در شهر همدان است که در انتهای خیابان ۱۲ متری سنگ شیر و در وسط میدان مربع شکلی به همین نام قرار گرفته است. تپه ای که در حال حاضر مجسمه شیر سنگی بر روی آن واقع شده تپه باستانی است زیرا تابوت متعلق به دوره اشکانی ازآن محل کشف شده و فعلا در موزه تپه هگمتانه نگهداری می شود. این مجسمه به همراه قرینه اش ابتدا در دروازه شهر همدان قرار داشته است و اعراب به هنگام فتح همدان آن را باب الاسد به معنی دروازه شیر نامیده اند.


در سال ۳۱۹ ه. ق نیز که دیلمیان همدان را به تصرف خود در آوردند دروازه شهر را به کلی تخریب کردند. مردآویج دیلمی قصد داشت یکی از آنها را به ری منتقل نماید ولی چون موفق نشد پنجه های یکی از شیرهارا شکست و دیگری را به طور کامل تخریب نمود مجسمه آسیب دیده تا سال ۱۳۲۸ هجری شمسی بر روی زمین افتاده بود تا اینکه مهندس سیحون طراح و معمار آرامگاه بوعلی آن را در محل فعلی نصب کرد.

تاریخ ساخت

در تاریخ ساخت مجسمه شیر سنگی مورد اختلاف است ولی از نحوه حجاری مجسمه و نزدیکی آن به باروی اشکانیان و کشف تابوت دوره اشکانی از شان محل چنین بر می آید که به اشکانیان مربوط باشد، اما این اثر از یادگارهای هنری مادها می باشد. این اثر در تاریخ ۱۵/۱۰/۱۳۱۰ و به شماره ۹۳ در فهرست آثار ملی و تاریخی ایران به ثبت رسیده است.


منبع: ویکیپدیا

به دلیل راه اندازی وبسایت جدید آریا زمین در آدرس AryaZamyn.com ارسال نظر در این وبسایت غیرفعال شده است. لطفا در صورت تمایل از وبسایت جدید بازدید بفرمایید.

هنوز هیچ نظر و یادداشتی برای این مکان دیدنی و زیبا ثبت نشده است. شما اولین نفری باشید که نظر می دهید!